Banbury Young Musician – Sat 1st Feb 2020

A chance to see local musical talent compete in the Young Musician of the Year Competition.

  • Juniors start at 4:00pm.
  • Intermediate and Seniors at 6:45

Finalists for the Competition

Order of the Programme
Juniors Competitors 4.00pm Start

Beginners Piano – for the Budd Trophy

  • Levi Varghese -Filr Elise by Beethoven
  • Sophie bennett – Les Elephants qui dansent by Janet Vogt

Junior Brass – for the Brooks Trophy

  • Robin Ashe – Lucky to be me from ‘On the Town’ by Leonard Bernstein Junior Singing – for the Fred Timms Trophy Eva Davies -1 Dreamed a Dream by Claude-Michel Schonberg Noel Liju – Kinderwacht by Robert Schumann
  • Ava Lea-James – When I am Older by Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez

Junior Piano – for the Tony Rye Memorial Trophy

  • Megan Carey – The Blue Danube by Johann Strauss
  • Romilly Mason – Arabesque Op 4 No 6 by Genary Karganov
  • Freddie Charles – Arabesque by Burgmiiller

Junior Duets – for the Inner Wheel Trophy

  • Rose and Owen Anderson – Somewhere Only We Know by Oxley, Chaplin and Hughes

Junior Woodwind – for the Pearson-Smith Trophy

  • Evie Brunham – When Paddy Met Bella by Sarah Watts

Junior Strings – for the Cherwell Trophy

  • Laura Scott-Brown – Intro and Polonaise from Arabesken by Carl Bohm Ava Lea-James – Chanson Triste by Peter Tchaikovsky

Intermediate/Seniors/Ensemble Competitors 6.45pm Start

Intermediate Woodwind – for the Worrall Trophy

  • Samuel Ellis – Allegro from Sonata in C major by Francesco Barsanti
  • Jessica Foxwell – Mazurka Op 16 by Franz Doppler

Intermediate Percussion – for the Laport Trophy

  • Poppy Guy – Jump by Van Halen, Anthony and Roth

Intermediate Duets – for the Rotary Trophy

  • Christina Wang and Suzanne Wu – March Militaire by Franz Schubert
  • Emily Russell and Chloe Hurworth – Andante from Concerto for Two Mandolins by
  • Antonio Vivaldi
  • Jessica and Sebastian Foxwell – Inspector Gadget Theme by Saban and Levy

Intermediate Singing – for the Banbury House Hotel Trophy

  • Hana Benlalam – Bring Him Home by Claude-Michel Schonberg
  • Izzy Kenny -1 Feel Pretty from ‘West Side Story’ by Leonard Bernstein
  • Lily Butler – Don’t Rain On My Parade from ‘Funny Girl’ by Bob Merrill and Jule Styne

Intermediate Strings – for the Anthistle Trophy

  • Jasmine Skowronski – Hungarian Dance by Johannes Brahms
  • Lillianna Webb – Allegro from Concerto in A minor by Antonio Vivaldi
  • Samya Salha – Salut d’ Amour by Edward Elgar

Intermediate Brass – for the Featherstone House Trophy

  • Hana Benlaham – Rondo from Horn Concerto by Mozart
  • Sebastian Foxwell – Fantaisie Caprice by Gabriel Pares

Intermediate Guitar – for the Chitzy Trophy

  • Samuel Cavanagh – Promise by Yvonne Bloor

Intermediate Piano – for the Ena Grubb Trophy

  • Jessica Foxwell – Deux Arabesques by Claude Debussy
  • Diego Sunga – Elegie by Rachmaninoff
  • Sebastian Foxwell – The Man I Love by George Gershwin

Ensembles – for the Hoods Trophy

  • Village Violin School – Lord of the Rings Medley by Howard Shaw Kayt Griffin Recorder Ensemble – Little Brown Jug American trad. Arr Mike Prescott Tudor Hall School String Quartet – Kanon und Gigue by Johann Pachelbel Stowe School Woodwind Ensemble – Trio in F major by Georg Telemann Tudor Hall School Trio – Flying Free by Don Besig

Senior Competitors

Senior Brass – for the Jeremy Trophy

  • Jack Phillips – Trumpet Concerto Movement 1 by Haydn

Senior Duets – for the Herrington Salver

  • Shona Wilby and Iris Kirk – Found Tonight by Hamilton and Hansen

Senior Strings – for the Randolph Webb Trophy

  • Grace Sale – Allegro Appassionato by Camille Saint-Saens

Senior Piano – for the Banbury Charities Trophy

  • Fedora Li – Allemande from Suite No 5 by Johann Sebastian Bach
  • Venetia Moir – Poeme Erotique by Edvard Grieg

Senior Singing – for the Woodruff Trophy

  • Alexa Thanni – Mama Who Bore Me by Duncan Sheik
  • Jasmine Davis – Anywhere But Here by Jason Robert Brown
  • Arthur Kemp – If I Loved You from ‘Carousel’ by Rogers and Hammerstein

Senior Percussion – for the Anker Trophy

  • Fedora Li – Black and White Rag by George Botsford
  • Teddy Sealey – War Pigs by Iommi, Osbourne, Butler and Ward